Možná ani nevíte, co si pod tímto označením máte představit a jediné, co vás napadne, je bourec morušový. Motýl, který se živí listím moruše a z jehož zámotků se získává hedvábí.
Nicméně moruše může skvěle sloužit nejen jako potrava pro motýla, ale také jako vynikající pochoutka pro člověka.
Moruší lze označit jak samotné plody, tak i velký strom, na kterém tyto plody rostou. A nejedná se o žádnou exotickou novinku, nýbrž o znovu nalezenou pozapomenutou tradici. Tyto stromy se kdysi běžně pěstovaly i u nás na zahradách – z jejich plodů lidé vyráběli víno, marmelády či mošty. A také je používali na sušení.
Plod moruše asi nejvíce ze všeho připomíná bílou anebo slabě narůžovělou ostružinu na dlouhé stopce. Chutná sladce, ale rychle se kazí. Pokud byste si chtěli vychutnat čerstvé plody, tak vám nezbývá než si strom zasadit anebo ochutnat z úrody někoho, kdo ho pěstuje.
Naopak sušené plody moruše bílé – morus alba pendula od nakliceno si můžete dopřát, kdykoli na ně budete mít chuť. A rozhodně se vyplatí tuto pochoutku vyzkoušet.
Díky velice sladké chuti jsou ideální přísadou do různých cereálních směsí a do kaší, anebo je můžete chroupat jen tak či ve směsi oříšků. Obsahují nejen cukry, ale také vlákninu a bílkoviny, naopak jsou zcela prosté tuku. Najdeme v nich i vitamíny C a K a minerály, jako jsou železo, vápník, draslík, fosfor a hořčík.
Přírodní medicína doporučuje moruše jako lék na chudokrevnost, únavu a slabost. Plody prospívají ledvinám, snižují tlak i zlepšují spánek. Navíc si na nich báječně pochutnáte.
Zakoupit je můžete jak v kamenných prodejnách zdravé výživy, tak i ve specializovaných obchodech na internetu. A pokud byste se přece jen rozhodli vysadit toto užitečné ovoce na své zahradě, počítejte s tím, že potřebuje teplou polohu, dostatek místa pro život a úrodu budete muset sklízet se žebříkem.