A dnes? Ve větším marketu vás v takovémto počínání nikdo nezastaví, maximálně v některém menším specializovaném obchůdku.
Jak je to vlastně s infekcí a hygienickými pravidly? Hrozí nám nákaza plísní, anebo je to jen nafouknutá bublina? Souvisí to se dvěma základními faktory:
Tím prvním je vlhkost a teplo. Všechny bakterie a plísně se množí tam, kde mají příhodné podmínky, tedy ve vlhku a teplu. Nejvíce se jich vyskytuje v okolí bazénů – v šatnách a ve sprchách. Tam se vyplácí chodit v žabkách, které alespoň částečně před nimi chrání. V obchodě s obuví je situace jiná, aby se mohly tyto patogeny dobře množit, muselo by si před vámi vyzkoušet obuv nejméně padesát lidí, z nichž každý je jejich přenašečem, a zároveň by musela být bota vystavena vysoké vlhkosti a teplotě alespoň 28 stupňů. A to je prakticky vyloučeno. Pokud vám tedy nevadí pouhá myšlenka, že si někdo před vámi zkoušel bosou nohou botu, co se vám líbí, nemusíte mít z nákazy obavy. Obezřetnější byste měli být pouze u použitých bot z bazaru a tam obvykle pomůže desinfekční sprej, který lze aplikovat přímo v prodejně.
Specifika zkoušení bot
Jestliže nakupujete kalhoty, také si je nezkoušíte s vrstvou elastických legín, co máte na sobě, a přitom je na vaší pokožce tolik bakterií, tedy nejen na chodidlech, ale i na stehnech, lýtkách, na loktech, na zádech, na ramenou…
Některé druhy bot se musí zkoušet v ponožkách, např. outdoorovou obuv do horského terénu nebudete nosit naboso, maximálně sandály. Ale otevřenou letní obuv, např. dámské páskové boty by se měly zkoušet tak, jak v nich budete chodit, tedy bosou nohou. A zvláště u takových modelů budí údajně noha v ponožce dojem větší pohodlnosti a pak doma s hrůzou zjistíte, že vás na bosé noze tlačí.
Imunitní systém
Lidé jsou dnes vystrašení z mediální masáže a obávají se různých virů, bakterií a plísní, že prý je třeba proti nim bojovat účinnými prostředky. To ano, ale tím nejúčinnějším prostředkem je váš imunitní systém. Dbejte na to, aby byl v pořádku, vyhýbejte se zbytečnému stresu, dodržujte správnou životosprávu s vhodnou stravou, dostatkem spánku a odpočinku. Projeví se to totiž i na vašich chodidlech, pokud budou na nich ty „správné“ bakterie, pomohou vám bránit se patogenní infekci. Důležitá je také vhodná prodyšná obuv s anatomickou stélkou, kde se patogeny nemohou příliš množit a vydávat nepříjemný zápach.