Bohatí rodiče mají bohaté děti. Tak to v minulosti bylo, ale dnes tomu tak již v mnoha případech není. I když se potomci těší velkým výhodám, pokud jsou jejich rodiče úspěšnými podnikateli, herci, hudebníky apod. Po vylétnutí z hnízda, anebo po smrti otce či matky už takové štěstí ale mít nemusí.
Miliardářům dělá již dlouho starosti, jak se jejich potomci chovají, tráví svůj čas a jak utrácejí jejich peníze. Proto se čím dál více rozhodují, že své finance odkáží charitativním organizacím, na výzkum léku proti rakovině nebo jako Mark Zuckerberg a jeho žena, na podporu a rozvoj lidského potenciálu a rovnosti mládeže v následujících generacích. Kolik se rozhodli darovat jinam a kolik dostanou děti? Podívejme se na dva konkrétní příklady.
John Caudwell
Tento podnikatel zbohatl díky řetězci prodejen s mobilními telefony Phones 4u. V Čechách nejsou moc známé, ale ve světě je zná téměř každý. Jeho současné jmění se odhaduje na 1,85 miliardy liber (téměř 53 miliard korun).
Podnikatel se nechal slyšet, že svým pěti dětem odkáže pouze 30 procent z celkového majetku. To znamená, že místo několika miliard dostanou pár set milionů. Prohlásil, že i tak budou nechutně bohaté a budou si tím moci klidně zničit život. 70 procent jeho financí půjde na charitu.
Mark Zuckerberg a Priscilla Chan
Majitel Facebooku a jeho žena se zavázali, že během života i po své smrti odkáží minimálně polovinu majetku nejen na charitu, ale také na filantropické účely. Do tohoto hnutí se připojilo i mnoho dalších boháčů. S tímto konceptem přišel Warren Buffett a své hnutí nazval Giving Pledge.
Giving Pledge spočívá v tom, že vydělané peníze podnikatelé darují do společností, které se snaží zachraňovat životy, prohlubovat vzdělání v chudých zemích apod. Tedy společnostem, které pomáhají jiným. Přijde jim to (oprávněně) užitečnější, než finance věnovat dcerám a synům, kteří si budou jen kupovat drahá auta a domy, brát drogy a užívat si bezstarostného života na párty.