U nás v České republice, si můžou maminky na rodičovské dovolené libovat už jen z pohledu její trvání. Mají totiž možnost zvolit si, jak dlouho dobu stráví s jejich dítětem doma, aby o něho pečovali. Ne všude však mají takový luxus a příležitost, užívat si nejkouzelnější dětské období. Příkladem jsou toho francouzské maminky , kterých žene do práce nejen nutnost – udržet si stálé zaměstnání, ale i pohled na to, jak dlouho dítě matku nezbytně potřebuje.
Proč je pro děti kratší doba dovolené přínosem?
Ve většině případů je to právě společnost, která matky nutí být s dítětem doma, co nejdelší dobu, aby nebylo zanedbané. Další neméně podstatnou věcí je to, že mají na výběr, díky čemu se přiklánějí k té delší možnosti pobytu doma. Pod jakýmsi tlakem veřejnosti je jejich rodičovská dovolená nutná, i kdyby si to přály jinak. Ve Francii se na tento problém hledí trochu s nadhledem. Samozřejmě, že se klade důraz na miminko, které je na prvním místě, ale i na to, že cesta zpátky do práce je z důvodu kratší dovolené pro matku:
– snazší
– více finančně nápomocná
– vděčnější z pohledu lepší samostatnosti dítěte
Děti, které nejsou pořád jen s maminkou mají totiž vyšší šanci lépe se adaptovat v kolektivu, poradí si v mnoha situacích, kdy na maminku nemůžou spoléhat a jejich psychický rozvoj je větším přínosem pro jejich budoucnost.
V Česku vládne převážně nespokojenost
I když si české maminky nemůžou na trvání jejich „rodičáku“ stěžovat, přes to mají jisté výhrady k tomu, jak funguje. Nejvíce totiž „reptají“ na to, že nemají přístup k lepším finančním prostředkům. I to však mají ve svých rukou a ovlivnit výši peněz, které potřebují do rodinného rozpočtu můžou i v čase, kdy jsou s dítětem doma. K dispozici mají možnost pracovat na dohodu, chodit na různé brigády a taktéž si přivydělávat dle svých možností a schopností. Výmluva na to, že nemají komu svěřit dítě je nepřípustná, protože vždy se přece najde způsob, jak tomu pomoci.