Hongkong je jedno z nejbohatších měst světa. Jeho historie sice sahá až do doby kamenné, nicméně Evropanům se toto území stalo známé až po roce 1513, kdy sem připluli Portugalci, konkrétně výprava Jorgeho Alvarese. Portugalci zde hledali vhodná místa pro vývoz cenného asijského zboží, nicméně svou kolonii založili v nedalekém Maccau. Prudký rozvoj ekonomického potenciálu oblasti začal na sklonku sedmnáctého století, kdy v Evropě začala růst poptávka po hedvábí, porcelánu a čaji z Číny.
Díky výhodné poloze se z dříve rybářského přístavu stal velký nákladní přístav a centrum asijského obchodu. Později v devatenáctém století přešlo město pod správu Velké Británie, která si jej od Číny pronajala na 99 let. Znovu čínským se stal v roce 1997, což jej do jisté míry izolovalo od okolního světa. Ekonomická svoboda zvláštní oblasti ale dovolila městu „vyrůst“ do pozice lídra.
Přesto, že jde především o moderní obchodní místo, i turisté si v něm přijdou na své. A protože i komunistická vláda chápe velmi dobře, že sebou mohou přivést spoustu peněz, není vůbec těžké sem získat vízum. A Hongkong, přestože je poměrně malý, má opravdu hodně co nabídnout.
Už pohled na město je úchvatný. Moderní mrakodrapy atakují nebe. V průlivech mezi jednotlivými ostrovy, na nichž se rozkládá, je čilý ruch a pozorovat můžete staré rybářské bárky i moderní kontejnerové lodě. Dominantou města je mezinárodní obchodní centrum ICC.
Při procházce mezi věžáky nezřídka narazíte na staré buddhistické chrámy (například Po Lin). Známá je také 34 metrů vysoká socha Velkého Buddhy. Co nesmíte opomenout, jsou místní trhy. Ochutnáte místní speciality z pouličních stánků, nakoupíte rozličné zboží od hedvábí, přes šperky až po koření. O ceně všeho se tady smlouvá. Pozor, nikdy nepřistupujte na první cenu, je to neslušné!
A na závěr je zde zajímavá oáza klidu – zarostlý vrcholek Victoria Peak, kam vás vyveze lanovka. Stojí zde stavba Opus, kterou postavil Frank Gery – architekt Tančícího domu v Praze.